Marsjanin, czyli jak być samowystarczalnym

   Wyobraź sobie, że pewnego słonecznego dnia budzisz się na pustkowiu pokrytym piachem. Nie, to nie pustynia. Temperatura jest znacznie poniżej zera, bo aż –63 °C. Jeszcze nie zamarzłeś, bo masz na sobie termoodporny skafander. Leżysz w piachu, cały obolały. Czujnik tlenu przypomina o jego poziomie krytycznym, piszcząc w niebo głosy. Ostatkiem sił podnosisz się, stajesz na nogi i z rozczarowaniem stwierdzasz, że źródłem bólu jest drut w Twoich jelitach. Gorzej być nie może? Może. Wola przetrwania skłania Cię do odnalezienia towarzyszy podróży, ludzi, jakiejś żywiej duszy, kogokolwiek, Ogarnia Cię gorycz i frustracja, bo nagle zdajesz sobie sprawę, że nie ma przy Tobie nikogo. Jesteś sam. Na Marsie. 

   Tak zaczyna się historia Marka Watneya, którego kompani pozostawili samego na Czerwonej Planecie. Byli oni zmuszeni do ewakuacji, podczas kiedy nieprzytomny Mark leżał między pisakowymi wydmami. Ratowali własne życie z przekonaniem, że ich przyjacielowi nie można już pomóc. Watney jednak ratuje się sam. Dociera do habu - kosmicznego domu i zaczyna myśleć, planować, liczyć, budować i żyć po marsjańsku. Nie chciał umrzeć, chociaż był przygotowany na śmierć. Wola walki i siła przetrwania zmuszała go do działania. Dzięki wiedzy znalazł sposób na komunikację z Ziemią i posadzenie ziemniaków. Jak widać, w sytuacjach kryzysowych. niemożliwe staje się możliwe. Mark kombinuje, pracuje i robi co się da, by przerwać każdy kolejny dzień. Los nie jest dla niego łaskawy i często psuje mu plany. Mark wysadza hab w powietrze, poprzez jego eksperymenty pęka śluza, która daje mu przetrwanie, traci kontakt z NASA a pewnego dnia (czy raczej sola) wjeżdża łazikiem w sam środek piaskowej burzy. Niejeden z nas wolałby otworzyć skafander i udusić się na miejscu, ale nie on. Pomimo beznadziei sytuacji żarciki trzymają mu się głowy. Zamiast zamartwiać się brakiem jedzenia, Mark ma satysfakcję z życia, bo jest pierwszym człowiekiem, który posadził ziemniaki na Marsie. Pierwszym, który na Marsie zmodyfikował pojazd w dom, pierwszym, który przeżył tam 687 soli i pierwszym, który zrobił tam wszystko po raz pierwszy.


Czy przeżył? Zaspojleruję Wam, że tak, ale tylko i wyłącznie dzięki poświęceniu przyjaciół. Na pierwszy rzut oka, on i jego załoga nie byli ze sobą emocjonalnie związani. Ot przypadkowi ludzie, wybrani przez NASA i wyrzuceni w kosmos. Jak się okazało, na pastwę losu. Kiedy Mark został sam na Marsie, oni myśleli, że zginął, że nie żyje. I dla swojego dobra, byli gotowi w to uwierzyć. Być może było im tak łatwiej. Ich postawa zmienia się radykalnie, kiedy wszyscy dogadują się prawdy. Są w drodze do domu, od dawna nie widzieli swoich rodzin, żon, dzieci. Nie spali normalnie, nie oddychali ziemskim powietrzem, ale rezygnują z tego i odwlekają w czasie powrót na Ziemię, by wrócić na Marsa, bo zostawili tam kumpla. Jednego ze swoich.
Samowystarczalność
Niekiedy jest to tylko marnowanie energii
Wedle przysłowia, kto ma wielu przyjaciół, ten nie ma żadnego, ludzie powinni się izolować. Po co się starać, zabiegać o czyjeś względy, utrzymywać kontakty, skoro nasze zamiary i tak nie przyniosą nic dobrego? Prawdopodobnie, niezależnie od tego, co się stanie, w efekcie czeka nas rozczarowanie, złość i kłótnie. Niemniej jednak ludzie rezygnują z własnego dobra i łączą się w pary, trójkąty, grupy. Co nas skłania do wyrzeczenia się prywatnej korzyści w postaci świętego spokoju i szczęśliwej starości na rzecz kilku chwil przy boku innych osobników?

Nikt nie lubi samotności
Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać
To prowadzi do rozczarowań

        Ostatnimi czasy było jakoś tak niespokojnie. Niby nic się nie zmieniło, ale czułam, że stracę punkt oparcia. Grunt umywał się spod nóg. Z każdym krokiem, stąpałam coraz nie pewniej i łapałam się najbardziej absurdalnych rzeczy, żeby tylko nie utopić się w oceanie irracjonalnych myśli. To błędne koło, a ja bałam się, że wkrótce z niego wypadnę.
     Krąg mojej przestrzeni ciągle się pomniejszał. I co z tego, skoro nie potrzebowałam jej aż tyle? Wystarczył skrawek. Wystarczyło, że mam gdzie spać. Pokój 4 x 4, szare ściany ze zdjęciami, które przypominają wyblakłe wspomnienia. To już nie to, co dawniej. Dawniej to nie to, co teraz. Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, ale wspomnienia nigdy. Łóżko, w którym marzłam nocami, było najprzytulniejszym miejscem na świecie. Spędzałabym w nim całe dni, lecz wtedy za dużo czasu poświęcałabym myśleniu. Coś zmuszało mnie jednak do normalnego funkcjonowania. Może nadzieja, ale na co? Może świadomość, że jak coś ze sobą zrobię, będzie lepiej. Może lęk przed samotnością. Nocami nie spałam dobrze, nad ranem nie mogłam wstać. Pytali, dlaczego mam podkrążone oczy? Pewnie Dlatego.
      W szkole jeszcze jakoś leciało. Zadziwiające jak przy ludziach łatwo jest się uśmiechać. To wszystko wokół, te książki, te zapiski, te złote myśli były niczym, kiedy człowiek nie ma się z kim tym podzielić. Tracą sens, tracą na wartości. W takie smutne dni nawet słońce mnie nie cieszyło. Wolałam, kiedy padał deszcz.
      Póki co osiągnęłam swoje wszystkie cele. Sama, bez niczyjej pomocy, ale z ogromnym wsparciem! Wspaniali są ci, którzy wierzyli we mnie do końca. Dzięki temu sama w siebie uwierzyłam. Moja pewność siebie szybko jednak prysła. Uleciała gdzieś i to tak nagle, jak powietrze z niezawiązanego balonika. Hen daleko.

Nie kilometry dzielą ludzi, lecz obojetność

    Czułam, że coś pomału zostaje mi odebrane. Trzymam to mocno, ale brutalność słów, tych niewypowiedzianych także, nie zna granic. Złość zakrywa dobro. Skąd ona się bierze? Skąd tyle nienawiści i negatywnych emocji? Skąd zwątpienie? Dlaczego krzyczę, milcząc? Dlaczego odwracam wzrok? 
         Bo nie chcę patrzyć, jak odchodzi kawałek mnie.
       Zrozumiałam ostatnio. Za bardzo przywykłam. Przyzwyczajenie jest czymś złym. Daje pewną granicę luzu, zaufania, pewności, że ktoś zawsze jest, szczególnie kiedy potrzebujemy go najbardziej. Gorzej, kiedy go nie ma. Co wtedy? Zawód i rozczarowanie? Kim? Sobą? 
      Nie powinnam się przyzwyczajać, a jednak stało się. I kiedy to się stało, zrozumiałam, że nie powinno się to stać. Moje już nie jest moje. Tak dobrze znane jest mi nieznane. Bliskie jest mi obce. To właśnie tracę. To zostaje mi odebrane, bo obojętność siedziała w mojej głowie. Nie wiedziałam jak się wtedy zachować. Panikowałam, robiłam się niespokojna, podejrzliwa, zazdrosna, płaczliwa, zła. 
      Już wkrótce stracę, to znowu. Tym razem na dłużej. Prześladowało mnie widmo samotności. Próbowałam żebrać o czas. Niegdyś byłam rozpieszczana. Teraz nie rozumiem, z jakiego powodu zeszłam na dalszy plan. Co mnie tam spycha i dlaczego to coś jest ważniejsze? Ja też chciałam się pożegnać, ale w moim przypadku pożegnanie to proces. Nie potrafię tego załatwić na raz. Było mi przykro, ale chciałam się jeszcze nacieszyć, póki mogę. Tylko że nie mogę. Wiem, że wszystko wróci do normy dopiero za kilka miesięcy. O ile w ogóle. A może tak ma być? Może tak ma wyglądać moje życie? Ciągła niepewność, strach o przyszłość, bezustanne czekanie na swoją kolej?

Ludzie będą Cię ranić, ale nie możesz używać tego jako usprawiedliwienia do robienia im tego samego

       Posunęłam się do tego. Nie myślałam, że jestem do tego zdolna, ale stało się. Zdradziłam sama siebie. To była najdłużej nieprzespana noc. od kiedy pamiętam. Szarpały mną sprzeczne emocje, ale wtedy czułam się spokojna. Teraz już się tak nie czuję. Rano dotarło do mnie. co zrobiłam. Od tej pory jest mi siebie żal. Nawet na sobie nie mogę polegać. Oto co robi ze mną samotność. Desperacja? Tęsknota? To nie jest wytłumaczenie. Nie mogę się tym usprawiedliwiać. Trudno. Stało się i jedyne co mogę zrobić, to starać się to sobie wybaczyć, a szkody wynagrodzić światu.  
     Kiedy spadam w dół, są dwie osoby, które ciągną mnie ku górze. Obydwie są po mojej stronie, ale różni je sposób przywracania mnie do rzeczywistości. Podczas kiedy czuję się jak stara niepotrzebna szmaciana lalka, porzucona gdzieś na strychu, jedna z nich podnosi mnie, otrzepuje z kurzu, przytula i ociera mi łzy. Druga osoba działa całkowicie inaczej. Wylewa mi na głowę kubeł zimnej wody i perfidnie ucieka z ręcznikiem, ażeby mój błąd nie spłynął po mnie. jak po kaczce, bez wyciągnięcia żadnych wniosków. Wiec trzyma mnie za twarz i każe patrzyć na skutki mojej głupoty.


Dobrze, że jesteście
Już się bałam, że do końca życia będę niczyja

    Ostatnio będąc z klasą na kręglach, razem z przyjaciółką zwróciłyśmy uwagę na pewien ważny element. Wszyscy byli podzieleni na 4 tory po około 5/6 osób. Niby w mojej klasie nie ma grupek, ale na pierwszy rzut oka widać, kto z kim się lubi mniej, czy bardziej. Dobraliśmy się świadomie, więc przy naszym torze znaleźli się stali kompani. Czy to w szkole, czy po lekcjach. Jakoś tak się utarło, że nasz piątka trzyma się razem. Mimo że jesteśmy, jacy jesteśmy. Zakochańcy stale w siebie wpatrzeni. Chłopcy cyniczni, zbyt pewni siebie i nieumiejący przegrywać + ja, egoistyczna, czepiająca się szczegółów, wszystko wyolbrzymiająca. Każdy z nas jest inny, ale dogadujemy się niezawodnie. Mimo że zakochańcy są nierozłączni, zawsze można z nimi szczerze pogadać. Mimo że Paweł jest szczery aż do bólu, zaszczytem jest usłyszeć od niego, coś pozytywnego na swój temat. No, a Nazar chyba nie potrafi się gniewać. Nie raz i nie dwa nazwałam go kretynem, nabijam się z niego i rzuciłam w niego moją 10- kilogramową torbą, wylewając mu pół kawy. Przynajmniej się nauczył ustępować mi miejsca na ławce.
    Na torze obok grali chłopcy. Klasowe vipy jak im się pewnie wydaje. Typowe cwaniaczki. Fajni są i bardzo pozytywni, ale z nimi chyba nie potrafiłabym normalnie pogadać. Zastanawiam się, czy oni potrafią? Tak między sobą, jak dobrzy kumple, na jakich pozują. Ciekawe, czy wychodzą gdzieś po szkole, z wyjątkiem wypadów na piwo? Czy umawiają się w weekendy, nie tylko do klubu? Tak zwani przyjaciele od kieliszka. Zastanawiam się, czy kiedy skończymy szkołę, będą utrzymywać ze sobą kontakt, spotykać się? Czy powiedzą sobie chociaż cześć na ulicy?
 - Popatrz na nich. Są tacy sztuczni. Jak jednemu z nich będzie działa się krzywda, reszta nawet nie zwróci na to uwagi. Odwrócą się plecami, bo tak im będzie wygodnie. My to co innego. Gdyby którekolwiek z was miało skoczyć w ogień, trzymałabym was rękami i nogami. Albo skoczyłabym z wami. 
Miłość niesie ze sobą wielkie szczęście
O wiele większe od bólu, który niesie tęsknota

Chyba właśnie dlatego ludzie rezygnują z wygodnej samotności. Bo jednak warto mieć świadomość, że jest się dla kogoś ważnym. Warto być z kimś blisko i wiedzieć, że ktoś na Ciebie czeka, martwi się, wspiera Cię całym sercem. Cieszy się z Twoich sukcesów, smuci się, kiedy jesteś smutny. Warto mieć z kim pogadać o pierdołach i rzeczach ważnych. Mieć przy sobie ludzi do tańca i do różańca. Umieć się z nimi bawić, ale i cierpieć. Warto mieć się dla kogo poświęcać. Czekać, tęsknić. Nie móc przestać myśleć, a nawet denerwować się i wkurzać i robić awantury, żeby później móc się przytulić. Warto wywoływać uśmiech na czyjejś twarzy. Kochać. Mieć się do kogo odezwać, pisać, dzwonić, zwierzać się. Wspominać. Mieć się dla kogo poświęcać, komu pomagać, kogo pocieszać. Mieć z kim współpracować i dogadywać się bez słów. Z tym kimś planować i plany realizować. Mieć z kim spędzać wieczory, mieć się komu wypłakać i mieć kogo pocieszać. Mieć z kim marnować czas i ten czas dzielić. Mieć z kim być szczęśliwym.  

29 komentarzy :

 1. Niestety nie lubię czytać za bardzo książek! :( Chociaż ostatnio poznałam super aplikacje Wattpad, gdzie można poczytać naprawdę fajne, wciągające opowiadania :)

  -N.

  Zapraszam do mnie na muzyczny post!
  MÓJ BLOG-KLIK♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na tę książce bibliotece, więc niedługo sama się przekonam, czy warto przeczytać :)

  Po opiniach spodziewam się, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałem film, zainteresował mnie, ale mam wrażenie, że bez Matta Damona wiele by stracił na uroku...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie oglądałam tego filmu, ale zamierzam.:) Na pewno znajdę trochę czasu, żeby się przekonać o słuszności tej decyzji.
  Natomiast odnosząc sie do Twojej dalszej wypowiedzi:
  - nawet samotnicy nie przyznają sie do tego, jak wiele by dali, dla zwykłego bycia ważnym dla innej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie mam czasu na czytanie książek, ale film jak znajdę więcej czasu pewnie obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, że napisano książkę na podstawie filmu, muszę zorientować się w bibliotece, czy jest i tam dostępna :) A co do samotności to uważam tak samo, że człowiek jest stworzony, żeby żył z kimś i dzielił swoje szczęście z inną osobą, wybrałaś piękne cytaty :)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. wpisuję tę książkę na listę oczekujących do przeczytania! dzięki za inspiracje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie komentowałam tylko mówiłam Ci w szkole, że czytałam i oczywiście jestem zachwycona!
  Teraz wiem, że zobaczymy się dopiero w poniedziałek, a nawet jak wcześniej to i tak napiszę to tutaj. Widziałam ten post wcześniej, ale tylko spojrzałam i z braku czasu odłożyłam na później.Przeczytałam i się wzruszyłam, bo tak pięknie to wszytko ujęłaś...
  Miło, że nazywasz mnie przyjaciółką, Ty też dla mnie nią bez wątpienia jesteś. Od początku, tylko nie zawsze wiedziałam jaka jestem i czego chce, dlatego się odsuwałam i zaraz wracałam. Za to przepraszam.
  Całuję Cię i tule mocno kochana i dziękuję za to wzruszenie, którego doświadczyłam czytając :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka leży na mojej półce i czeka, a tu kolejny raz słyszę o niej dobre słowa. Chyba coraz bliżej do tego, bym sama mogła się przekonać.
  Widzę podobny syndrom, takie zagubienie, rozdarcie, zmieszanie. A jednak dalej pojawia się bardzo optymistyczny akcent, gdy uświadamiamy sobie, że samotność, chociaż czasami potrzebna, nie jest zawsze taka dobra. I że o wiele lepiej jednak mieć z kim dzielić to wszystko, co ta trafnie opisałaś w ostatnim akapicie. Mocno trafiają o mnie te słowa, wzruszyłam się i coś sobie uświadomiłam, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 10. oglądałam film. bardzo mi się podobał:D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli na książkę natrafie, to pewnie przeczytam. Historia mocno nieszablonowa;)
  Co do dalszej wypowiedzi - nawet jeśli po szkole kontakt na jakiś czas się urywa, zawsze można go nawiązać od nowa. Nawet po kilku latach. A póki co trzymajcie się razem i cieszcie tym czasem;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że jak będę miała swój "dzień przemyśleń" to sięgnę po tę książkę :)
  http://lone-gunmens.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Absolutely wonderful!

  ** Join Love, Beauty Bloggers on facebook. A place for beauty and fashion bloggers from all over the world to promote their latest posts!


  INSTAGRAM @BEAUTYEDITER
  BEAUTYEDITER.COM

  OdpowiedzUsuń
 14. Strasznie mnie zainspirowałaś do przeczytania tej książki, co prawda pojawiła się ona na mojej liście, która okazuje się, że jest bardzo długa. Nie pozostaje mi nic innego jak dodać ją do tej kolejki. Buziaki ode mnie. :) "Nie kilometry dzielą ludzi, lecz obojętność" <3

  odrobinaciepla.pl

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój brat ma 2 metry :) Wielkolud :D
  Zawsze będziemy z ludźmi w jakichś relacjach, czy tego chcemy, czy nie. Ale jeśli chodzi o przyjaźń, to nie warto robić tego na siłę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Oglądałam film i byłam pod wrażeniem... Tym bardziej przeczytałabym książkę.
  Ja w zyciu bym sobie nie poradziła tak jak ten człowiek...

  OdpowiedzUsuń
 17. Udanego wieczoru, moja droga :)
  PS: A jezioro z moich zdjęć znajduje się w okolicach Kamieńca Wrocławskiego :)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Dzisiaj właśnie mamy z mężem zaplanowany seans tego filmu :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Great post hun! I like this so much.

  JENNEROUTFITS.COM a blog dedicated to kendall and kylie jenner’s best outfits.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z Marsjaninem spotkałam się w wersji filmowej. Bardzo mi się spodobał, gdyż pokazywał, że nigdy nie warto się poddawać. Poza tym pomysły na przetrwanie bohatera był bardzo oryginalne. Nie mówiąc o tym, że główną rolę gra Matt Damon, czyli aktor, którego lubię. Za to książki nie czytałam, ale jeśli bym na nią natrafiła, chętnie bym po nią sięgnęła.
  Szczerze mówiąc ja rozumiem ten cytat w inny sposób, że nie warto patrzeć na ilość, ale jakość. Jednak co nie zmienia faktu, że miałaś bardzo ciekawe spostrzeżenia. Osobiście uważam, że warto mieć kogoś, z kim można być szczęśliwym. U mnie te klasowe vipy (nazywane przeze mnie jak już wiesz "mafią") też są bardzo sztuczne. W jeden dzień wielkie przyjaciółki, a w inny obgadują siebie nawzajem. Chyba dochodzę do wniosku, że większość elit taka jest. Dlatego właśnie trzymam się z dala od takich osób, a wolę tych na uboczu. Przyznam szczerze, że mam parę fajnych osób w klasie, ale raczej nas nie łączą aż takie więzi jak jest u ciebie. Wydaje mi się, że za późno się zgrałyśmy, bo wcześniej byłyśmy w innych towarzystwach. Jednak postaram sie wrócić do tematu. Co do samotności to jest ona wygodna tylko z pozoru. Nie można wtedy zawodzić sie na ludziach i denerwować się na nich, ale na dłuższa metę to jest męczące. Nie można liczyć na pomoc, nie ma się osoby, z którą można by było pogadać, a przecież człowiek to istota społeczna, więc dążą do tego, aby mając kogoś bliskiego, być szczęśliwym.
  W takim razie będę czekać na list! Mam nadzieję, że ty też nie będziesz się gniewać na mnie, gdy nie odpiszę tak szybko, ale w przyszłym tygodniu mam dość sporo matur, więc prawdopodobnie odpiszę jak już będę po wszystkich. Co do wywiadu, to tak, zgadzam się.

  OdpowiedzUsuń
 21. Słyszałam już o 'Marsjaninie', ale jako o filmie, który podobno był beznadziejny i strasznie niewiarygodny. Zaciekawiłaś mnie i tak o to ta książka ląduje na liście lektur do przeczytania!
  Ogromny plusik za długośc posta i analizowanie cytatów. Fajnie było poznac Twoje interpretacje. Ja odbieram te sentencje inaczej, ale uwielbiam słuchac zdań innych.
  Urzekł mnie fragment o kreglach z ekipą. To uderzające, jak bardzo wszyscy wmawiają sobie w wiekszej grupie, że są zgrani i takie tam pierdoły, ale kiedy trzeba sie dzielic to niemal od razu robią sie grupki. Taki jest już chyba mechanizm świata, aczkolwiek głebiej sie nad tym zastanawiając - boli.
  Buziaki x
  smile-for-me-beautiful.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Jejciu, oglądałam film, który mi się spodobał. Nie wiedziałam, że jest książka, a szkoda, bo lubię poznać świat od słów czytanych, a nie obrazów pokazywanych.
  >foxydiet<

  OdpowiedzUsuń
 23. Jestem pod wrażeniem Twojej notatki. Zaciekawiłaś mnie przeokropnie.
  Udanego weekendu kochana :*
  aroundempty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Książka jak dla mnie jest cudowna i mimo wszystko wciągająca. A Mark Watney - przyszły mąż, nie ma co ;)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Książka ma w sobie piękne walki, dążenia do celu i nie poddawania się nawet w krytycznych warunkach. Niestety to nie mój gatunek, ale czytając Twoją recenzje mogę śmiało stwierdzić, że niesie naprawdę wartościowy przekaz.

  A co do dalszej części postu to prawda, często jest tak że za bardzo mocno przyzwyczajamy się do naszej strefy komfortu, tego, że zawsze koło nas ktoś jest, a później ciężko nam się pozbierać z tego stanu. Ja w takich chwilach po prostu wychodzę z domu, jadę albo idę nad wodę albo biorę rolki i ruszam do mojego parku, od razu czuje się znacznie lepiej, oswajam się w swoim towarzystwie i mam siłę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Też jestem ciekawa tej książki, ale na razie nie mam do niej dostępu :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zainteresowałaś mnie książką. :)
  Podoba mi się, jak z tematu książki przeszłaś do sedna sprawy odzwierciedlając relacje ludzkie na przykładzie codziennego życia.
  Wiadomo, że samotność jest wygodna - nikt się nie wtrąca, nie plącze się pod nogami, ale... na co wszelkie sukcesy i radości, skoro tak jak napisałaś - nie ma się nimi z kim podzielić? Dlatego ciągnie nas do ludzi - bo radość przeżywana wspólnie jest o wiele większa. :) A i smutki jakieś mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 28. Czytajac opis bylam swiecie przekonana ze jest to film! Dlatego na sto procent musze miec ta ksiazke z opisu wydaje sie naprawde rewelacyjna! Co do grupek spolecznych no tak juz bywa dobieramy sie parami, grupkami tak juz jest! Na przykladzie mojej klasy wszyscy razem usiadziemy, gadamy ale jak przychodzi co do czego to w mojej grupie jest 3 dziewczyny , ja i kumpel czasami dochodzi i odchodzi jedna dziewczyna ale stale jestesmy my kiedy sie nasza grupa rozbija to ja jestem zawsze z moja psiapsila Wilma i tak juz jest :D A bycie szczerym do bolu jest od dawna bardzo rzadkie ;)

  Versjada

  OdpowiedzUsuń
 29. Zaciekawiłaś mnie w sumie tym Marsjaninem, myślałam, że ta książka opowiada zupełnie o czym innym.
  Zawsze czytam cały Twój post i potem nie mam pojęcia na czym się skupić haha. Może do tych grupek, u mnie też było tak samo. Niby ich nie było, ale jak byl jaki projekt czy coś w tym stylu, to każdy wiedział z kim jest. W sumie to było fajne, wiem też teraz z kim będę utrzymywac kontakt po ukończeniu szkoły :)/Karolina

  OdpowiedzUsuń

1 komentarz tutaj = 1 komentarz na Twoim blogu!
Dziękuję ♥

Create your space © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka